Що слід розуміти про йодну профілактику, у разі радіаційної аварії

Що слід розуміти про йодну профілактику, у разі радіаційної аварії

У разі аварії на атомній станції Міністерство охорони здоровʼя рекомендує використовувати калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою.

У МОЗ пояснили, що потрібно знати про йодну профілактику.

НАВІЩО ПРИЙМАТИ КАЛІЙ ЙОДИД?

Під час ядерної аварії може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію й інших радіонуклідів. У результаті утворюється радіаційна хмара, яка може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу й воду. Опади з хмари можуть осідати на шкірі й одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а в разі споживання забруднених харчових продуктів – внутрішнє.

Значна частина викидів містить радіактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Радіоактивний йод швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо в дітей) і може призвести до її захворювань.

Щоби зменшити вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

КОЛИ ПРИЙМАТИ КАЛІЙ ЙОДИД?

Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду й необхідність проведення йодної профілактики, підкреслюють у МОЗ.

Препарат не можна використовувати «для профілактики». Його приймають одноразово виключно після оповіщення.

Оптимальним є прийом калію йодиду за шість годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для прийому препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму й до восьми годин після його впливу.

Пізніший прийом препарату є шкідливим для організму.

У будь-якому разі потрібно дочекатися офіційного оголошення місцевих органів влади про початок йодної профілактики.

ЩО РОБИТИ ТИМ, ХТО ВЖЕ ВЖИВАВ КАЛІЙ ЙОДИД ПРОФІЛАКТИЧНО (НАПРИКЛАД, ПИЛИ ПʼЯТЬ ДНІВ)?

Якщо приймали калій йодид щодня в повній дозі 125 мг, то слід негайно припинити його прийом, оскільки це є недоцільним передозуванням і шкідливим перевантаженням щитоподібної залози. Якщо ж вживали інші засоби зі значно меншою дозою активної речовини, то не звертати на це уваги й виконувати поточні вказівки з йодної профілактики рекомендованим препаратом (фармацевтична форма 125 мг).

ДЕ БРАТИ КАЛІЙ ЙОДИД У РАЗІ ПОТРЕБИ?

Держава закупила необхідну кількість йодиду калію, кожен регіон отримав необхідну кількість препарату. У разі аварії препарат будуть видавати в пунктах видачі.

Але, якщо аварія вже сталася, не рекомендують залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку.

КОМУ І В ЯКИХ ДОЗАХ ПОТРІБНО ВЖИВАТИ ЙОДИД КАЛІЮ?

  • діти до одного місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до трьох років – 32 мг;
  • діти від трьох до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні й матері, які годують грудьми – 125 мг.

 Людям старшим за 40 років калій йод не призначають.

ЧОМУ КАЛІЙ ЙОДИД НЕ РЕКОМЕНДОВАНО ВЖИВАТИ ЛЮДЯМ 40+?

Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже, прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі.

Варто пам’ятати, що калій йодид захищає лише щитоподібну залозу й не може захистити інші органи.

ЯКЩО ЖІНКА, СТАРША ЗА 40 РОКІВ, ВАГІТНА АБО ГОДУЄ ГРУДЬМИ, ЧИ ПОТРІБНО ЇЙ ПРИЙМАТИ ЙОД?

Так, у цьому разі приймати калій йод треба. Під час вагітності й годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується.

ЯК РОЗРАХУВАТИ ПОТРІБНУ ДОЗУ ЙОДИДУ КАЛІЮ ДІТЯМ?

Слід дуже уважно ставитися до дозування препарату. Потрібну дозу допоможе розрахувати лікар. Украй важливо не плутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в одній таблетці.

ЧОМУ РОЗЧИН ЙОДУ НЕ ЕФЕКТИВНИЙ? АДЖЕ В ЙОГО СКЛАДІ ТОЙ САМИЙ ЙОДИД КАЛІЮ?

Інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються й не накопичуються в щитоподібній залозі, отже, не захистять від радіоактивного йоду.

Прийом цих препаратів у кращому разі не принесе жодного ефекту, у гіршому – зашкодить (хімічні опіки ротової порожнини, стравоходу тощо).

Тому єдиним препаратом для ефективної йодної профілактики залишається калій йодид.

ЧИ МОЖНА ВИКОРИСТАТИ ДЛЯ ЙОДНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ ПРЕПАРАТИ, ЩО МІСТЯТЬ МЕНШУ КІЛЬКІСТЬ ТАКОЇ Ж АКТИВНОЇ РЕЧОВИНИ?

Подібні препарати або харчові домішки містять у сотні разів меншу дозу калія йодиду, ніж необхідно для профілактики опромінення в разі ядерних подій. Вживання сотень таблеток таких препаратів не може розглядатися як реальний профілактичний захід, оскільки людина просто фізично не здатна спожити таку величезну кількість таблеток.

ЧИ ПОТРІБНО ВЖИВАТИ КАЛІЙ ЙОДИД ЛЮДЯМ, У ЯКИХ ВИДАЛЕНА ЩИТОПОДІБНА ЗАЛОЗА? А ЯКЩО ВИДАЛЕНА ОДНА ДОЛЯ?

Якщо вам повністю видалили щитоподібну залозу, калій йодид приймати не потрібно. Якщо видалення було частковим й одна доля залишилася, потрібно проконсультуватися з лікуючим лікарем.

Джерело