Енергозберігаючі будинки

Енергозберігаючий будинок – це будинок, який побудовано з урахуванням раціонального використання всіх видів енергії, для мінімального її споживання. Іншими словами, це – частково автономна, економна енергосистема, яка не шкодить навколишньому середовищу.

Будинки такого виду – економічно вигідні як для власника, так і для країни, і екологічної ситуації в цілому. Вони досить актуальні не тільки в Україні, але і в США, Західній Європі.

Базові характеристики енергозберігаючого будинку: часткова або повна Енергоавтономний, компактність конструкції, оптимальне і якісне утеплення фасаду, даху, фундаменту, підвалу, зонування, правильна архітектурна форма будівлі, розрахунок будівництва будинку з орієнтацією на географічні сторони світу, запобігання містків холоду.

Головна особливість такого вигляду будинку – значне скорочення тепловтрат, на відміну від звичайних будинків, які «віддають» багато тепла в навколишнє середовище.

Велику роль відіграє компактність і форма житлової конструкції. Архітектори вказують, що витік тепла безпосередньо пов’язана з розміром площі будинку: чим більше площа, тим більше йде енергії в зовнішнє середовище і, відповідне, чим менше площа, тим довше будинок зберігає тепло. Найоптимальніше архітектурне рішення – будувати будинок у формі прямокутника, без виступаючих елементів фундаменту.

Розташування вікон повинно забезпечувати якомога більше природного світла. Вигідно розміщувати великі вікна на південній та східній стінах будинку, де будуть знаходитися вітальня, кімнати, їдальня. У північній частині будинку, де менше світла, доцільно обладнати допоміжні кімнати: санвузол, комору, в яких людина перебуває набагато менше часу за добу, ніж в житлових кімнатах.Від розміру віконного отвору також буде прямо залежати кількість тепловтрати: чим менше отвір, тим більше енергії буде акумулюватися в самому будинку, а не за його межами. Не варто робити вікна розміром на всю стіну, так як через них «йде» до 20% енергії. Саме тому фахівці рекомендують використовувати теплозберігаючі вікна, які будуть берегти тепло всередині.

Істотний обсяг тепловтрат відбувається також через:

  • стіни: до 40% тепла,
  • дах: до 20% тепла,
  • пол на першому поверсі: до 10%,
  • підвальне приміщення: до 10%.

Проблеми ефективного теплоспоживання та теплообміну будинку можна вирішити за допомогою теплоізоляції. Стіни і дах утеплюють спеціальними матеріалами (ізоляційні склади для стиків, різні види утеплювачів). При утепленні даху потрібно враховувати вагу матеріалу для запобігання просідання покрівлі.

Для зміцнення і утеплення підлоги використовують і матеріали для стін, і покрівлі, і також пінобетон, гранулобетон, газобетон, теплоізоляційні суміші.

Для підвального приміщення актуальним буде зовнішнє утеплення фундаменту (пінопластом, напилюваним поліуретаном, керамзитом і іншими матеріалами), що забезпечить не тільки теплозбереження, але і збереже його від промерзання, перепадів температури та інших агресивних впливів зовнішнього середовища.

Важливим елементом енергозбереження є також рекупераціонние припливно-витяжна система вентиляції. Вона забезпечує раціональну та енергозберігаючу циркуляцію повітря у всьому приміщенні, тим самим забезпечуючи приміщення свіжим, чистим і теплим повітрям.

Для акумулювання енергії із зовнішнього середовища ефективно використовується геліоенергіі, тобто енергія Сонця. На дах будинку монтуються сонячні батареї, які перетворять геліоенергіі в електроенергію, і сонячні колектори, вони забезпечують нагрів води для побутового використання.

Тобто енергозберігаючий будинок – найкраще місце для життя.